GODINU NAKON BANJSKE: Kosovo nimalo više nije Srbija

Beogradski advokat Ivan Ninić ističe da “imamo ekspanziju Radoičićevih investicija u beogradskom naselju Dedinje”. Za njega je to znak da “država, vlast traži način da obezbedi neki vid otpremnine Radoičiću i da ga isplate u zamenu za priznanje i preuzimanja kompletne odgovornosti”

Foto: M.M./ATAimages/PIXSELL

“Sve su uradili da se ovo dogodi. Eto, to im zameram. Sve su uradili, uz pomoć Srpske liste, sve su uradili da se ovo desi. Sve”.

Ovo je izjava koju je za lokalni portal alternativna.com dao mještanin Banjske, Rade Nedeljković, koji je prije godinu, tog 24. septembra 2023., bio svjedok događaja koji u Prištini smatraju terorističkim aktom sa idejom da se otcjepi sjever Kosova, a u Beogradu gledaju na to kao na herojski čin pobune ugnjetavanih Srba.

Ono u čemu se slažu obje strane je da je glavnu ulogu u svemu imao Milan Radoičić, sad već bivši potpredsjednik Srpske liste i neformalni vođa Srba sa sjevera Kosova. Slaže se sa tim, odnosno priznaje i sam Milan Radoičić.

RADOIČIĆ NEDOSTUPAN KOSOVSKIM ORGANIMA

I sve bi to moglo da se svede na još jednu igricu Prištine i Beograda da iza tog događaja nije ostalo četvorica ubijenih. Tri Srbina iz Radoičićeve grupe, a koji su stradali poslije pucnjave koja je uslijedila nakon što je ubijen kosovski policajac Afrim Bunjaku koji je na Kosovu posthumno odlikovan ordenom heroja i po kom su baš na godišnjicu imenovali ulicu kod Banjske.

Foto: Radoičić i grupa snimljeni prilikom terorističkog upada u manastir (Foto: Xhelal Sveçla/Kosovska policija)

A kad ima mrtvih – onda je malo nezgodno, jer ipak nisu oni Oliver Ivanović koji je svima najmanje odgovarao živ.

Da podsjetimo, Tužilaštvo u Prištini je u prvobitnoj optužnici navelo da su na čelu organizovane krimi grupe koja je dovela do ubistva Olivera Ivanovića bili Milan Radoičić i Zvonko Veselinović. Radoičić je u tom trenutku bio nedostupan kosovskim organima, jer se, naravno, nalazio u Srbiji, pa je za njim ukinut i međunarodni nalog za hapšenjem, a povukli su mu i ime sa optužnice jer nije mogao biti saslušan, što mu je otvorilo prostor da slobodno dolazi na Kosovo, a slobodan dolazak na Kosovoomogućio je, zaključujemo sad, i Banjsku.

Ne možemo zaključiti, ali možda nas može navoditi na zaključak i način na koji je Radoičić napustio Kosovo i potom došao u Beograd, nakon Banjske, da je i to bio prećutni dogovor, jer teško je vjerovati da bilo koja ozbiljnija policija nije mogla biti u stanju da zaustavi Radoičića i ekipu koji su pješke izBanjske preko brda krenuli ka Srbiji.

Godinu poslije, Milan Radoičić se, iako nedostupan organima Kosova, koji su samim tim opet u nemogućnosti da ga saslušaju, opet našao na optužnici, i to kao organizator terorističke grupe.

U izjavi pred medijima na godišnjicu od Banjske, kosovski premijer Albin Kurti je izjavio:

“Ima tu mnogo kriminalaca koji su slobodni po Srbiji. Oni ne donose dobro nikome. Neki od njih imaju nadimke kao Rus, Mami, Prki, sve su to siledžije, kriminalci, koji su hteli da prouzrukuju još jedan rat na Kosovu. Oni nisu uspeli, ali bi oni trebalo da sad idu na sud. Sud će im se spremati na Kosovu, jer je Banjska na Kosovu”, dodao je, takođe navodeći da “oni treba da odgovaraju ovde”.

“Doći će na sud kad-tad, u Srbiji šetaju slobodno, dobijaju tendere; nisu oni nikakvi borci, to su multimilioneri. Jel’ vi znate da su ti ljudi najbogatiji u Srbiji?”

VUČIĆEVA IZLAZNA STRATEGIJA

Na tom tragu je i beogradski advokat Ivan Ninić, koji napominje da “imamo ekspanziju Radoičićevih investicija u beogradskom naselju Dedinje”. Za njega je to znak da “država, vlast traži način da obezbedi neki vid otpremnine Radoičiću i da ga isplate u zamenu za priznanje i preuzimanja kompletne odgovornosti.”

“Banjska nije samo ono što smo videli. Banjska je i ono što je skriveno, a to je organizacija, logistika, finansiranje, ko je ohrabrio Radoičića, ko održao motivacione govore tim mladim ljudima… ko je te ljude osokolio da odu dole i da izgube život? Da li neko iz vrha države, iz službe bezbednosti”, pitao se on.

Njegov utisak je da Aleksandar Vučić traži izlaznu strategiju i kompromisno rješenje sa Radoičićem, ali i sa međunarodnom zajednicom. Tim rješenjem Radoičić bi priznao krivicu, vilu na Dedinju bi zamijenio ćelijom u nekom od zatvora, ali, vjeruje da do toga neće doći regularnim sudskim putem, već nagodbom.

Vučić u društvu Radoičića (lijevo); Foto: Milos Tesic/ATAImages/PIXSELL

“Vučiću nije interes da se utvrdi šta se dogodilo u Banjskoj. Ovo će biti kontrolisano priznanje. To priznanje će dobit formu sudske odluke, ali ne u sudskom postupku u kom se utvrđuje materijalna istina. Ovde će biti istine koju Radoičić dogovori, i tu će istinu verifikovati sud, odobriti će njegovo priznanje i tako će se izbeći bilo kakvo izvođenje svedoka i prisustvo javnosti. Preko noći će Banjska dobiti epolig, ali ne u funkciji vladavine prava”, pretpostavlja Ninić, koji precizira i da će to biti “koordinisana, kontrolisana istina, tako da bude prihvatljiva međunarodnoj zajednici”, sa čim će i dalje Banjska biti poligon za trgovinu sa Vučićem, a građani će time postati taocima Banjske.

U međuvremenu, na sjeveru Kosova su u potpunosti ugašene paralelne institucije Srbije, kosovske policije je sve više, a Srbije sve manje. I sve to poslije Banjske.

KADA VOJSKA NE KRENE NA KOSOVO

Vučić ćuti, vojska se na Kosovo ne vraća, a niti će, a starina Rade sa početka ovog teksta na pitanje o prepuštanju sjevera Kosova vlastima u Prištini kaže:

“Pitala me ova pre ‘odakle tebi veza Kurti-Vučić?’. Udžbenici će da budu, u školi će da se izučava – način na koji je predao sever Kosova. To je – svaka mu čast. Ja sam bio 21 godinu radikal kad je on bio generalni sekretar partije. I ja ga ne znam ovakvog, zaista”.

Ivan Ninić ističe da je Vučić, otkako je izabran za predsjednika 2017., iz godine u godinu brisao postojanje države Srbije na Kosovu. Navodi da je to učinio kad je iz Beograda pozvao srpske sudije i tužioce da polože zakletvu na kosovski ustav, kad su Srbi istupili iz institucija Kosova, kad ih je pozvao na učestvuju na lokalnim izborima na sjeveru Kosova… I u svemu je imao podršku u Srpskoj listi, za koju Ninić kaže da je bila u funkciji legitimizacije kosovske države. Prvi ešalon Srpske liste, baš kao i Milan Radoičić, danas je u Beogradu.

„Oni žive u Beogradu na vodi. To srpski narod na severu Kosova vidi i prepoznaje, ali je nemoguće da se suprotstavi, jer se pucnjem u leđa Oliveru Ivanoviću ubila svaka alternativa i pravo na bavljenje politikom bilo kom Srbinu koji ne misli kao Vučić. Taj je pucanj bio pucanj i u slobodu, demokratiju, novi optimizam i sve što je nasušna potreba u demokratskom društvu“, zaključuje Ninić.

Foto: Novoizgrađeno naselje Beograd na vodi

Jedan kosovski policajac i tri mladića izgubili su život tih dana, ali života je sve manje na sjeveru Kosova, i kad Vučić kaže da neće dozvoliti novi pogrom i novu “oluju” treba mu vjerovati. Neće, jer ona neće doći od Kurtija. On će samo pripomoći da pogrom izvrši upravo Vučić i Srbija.

Mjesta u Beogradu na vodi ima za sve.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Pročitajte još: 

BOGATSTVO NA PUTOVANJA: Predsjedništvo BiH za godinu potrošiće oko 900.000 KM na avionske letove

NAŠIM PARAMA DO BOGATSTVA: Vijećnik Deljković od 2017. na duplim paušalima nezakonito zaradio više od 115.000 KM

————————————————————————————————————————————————————————————————————————-Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Dejan KOŽUL (Beograd)

Dejan Kožul je novinar i dopisnik više medija sa prostora bivše Jugoslavije, više od osam godina uređuje i vodi radijsku emisiju KUPEK, koju emitiraju BH Radio, Radio Republika (Novi Sad), Radio Rojc (Pula), KLFM (Split) te Radio aparat (Beograd), za koju kaže da je naslobodnija moguća teritorija jer nema tabua.

Dejan KOŽUL (Beograd)

Dejan Kožul je novinar i dopisnik više medija sa prostora bivše Jugoslavije, više od osam godina uređuje i vodi radijsku emisiju KUPEK, koju emitiraju BH Radio, Radio Republika (Novi Sad), Radio Rojc (Pula), KLFM (Split) te Radio aparat (Beograd), za koju kaže da je naslobodnija moguća teritorija jer nema tabua.