Piše: Isidora Martać
Poznati narko-bos Darko Šarić optužen je u oktobru 2022. da je dva puta tokom 2020. godine planirao da likvidira Nebojšu Joksovića, svedoka saradnika u postupku koji se vodio protiv Šarića zbog međunarodnog šverca kokaina iz Južne Amerike. U optužnici se navodi da je Joksovićevo ubistvo planirao iz osvete, a nakon što je odustao od likvidacije, pokušao je da diskredituje ovog svedoka saradnika tako što bi ga okrivio za eksploziju automobila u Valjevu.
Suđenje Šariću je nedavno završeno, a presuda će biti izrečena danas.
Šarić je na poslednjem suđenju hvalio sudije rekavši: „Vratili ste mi osjećaj da ipak u suđenjima u Specijalnom sudu možete osetiti pravednost i ravnotežu okrivljenih i tužilaca”.
KRIK objavljuje detalje o tome gde su sve sudije koje će doneti ovu presudu – Zoran Šešić, Dušan Milenković i Ana Trifunović Đuričković – ranije sudile i kakve su kontroverzne odluke donosile.
Zoran Šešić – predsedavajući sudskog veća
Zoran Šešić, predsednik sudskog veća koje će doneti presudu Šariću, prvi je sudija u Srbiji koji je prihvatio „skaj” kao zakonit dokaz – učinio je to u postupku u kome se sudi inspektoru Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) Božidaru Stoliću i to da je odavao poverljive informacije grupi Veljka Belivuka. Šešić je Stolića osudio najpre na dve godine zatvora, a pošto mu je apelacija ukinula ovu presudu, u ponovljenom postupku izrekao mu je kaznu od godinu i po dana zatvora. Ova presuda još nije konačna.
Šešić je u postupku koji se vodi protiv Šarića prihvatio „skaj” kao dokaz, ali je doneo neobičnu odluku – izbacio je izveštaj policije o tome ko je od optuženih koristio koji „skaj” nadimak. Ostavio je tužilaštvu da ovo dokaže tokom postupka, a na suđenju čitao „skaj” poruke bez informacije o tome ko je od optuženih slao koju poruku.
Ovo nije prva kontroverzna odluka Šešića i njegovog veća.
On je u januaru ove godine osudio poznatog kruševačkog kriminalca Zorana Jotića Jotku na devet godina zatvora za organizovanje ubistva – iako je Jotić dva puta osuđivan za organizovani kriminal. Jotić je ranije osuđen kao vođa brutalne grupe koja se bavila zelenašenjem, a drugi put zbog podmićivanja sudije Vrhovnog suda. Šešić je Jotića pustio u kućni pritvor do pravosnažnosti presude.
Šešić je u Specijalnom sudu bio član sudskog veća koje je početkom 2020. godine oslobodilo bivšeg ministra privrede i privatizacije Predraga Bubala za malverzacije prilikom privatizacije „Luke Beograd“, kao i slučaju „Galenika”.
Bio je član veća i u slučaju Branka Lazarevića, šefa kabineta Ivice Dačića u ministarstvu unutrašnjih poslova, kojeg je sud oslobodio optužbi da je kriminalnoj grupi narko-bosa Darka Šarića odavao informacije iz policijske istrage. Kasnije je utvrđeno da su dokazi iz tog postupka nezakonito izbačeni jer predsednik veća, sudija Danko Laušević, prilikom ove odluke nije konsultovao kolege iz veća – Šešića i Dušana Milenkovića.
Kao sudija Prvog opštinskog suda u Beogradu sudio je grupi muškaraca koja je 2001. godine naoružana pokušala da spreči hapšenje tadašnjeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića pred njegovo izručenje u Haški tribunal. On je 2013. doneo oslobađajuću presudu, ali je navodno nezadovoljan odlukom, rekao da je deo optužbi zastario, ali je za to okrivio policiju i trajanje istrage.
Osim poznatih slučajeva i kontroverznih odluka, Šešić je u javnosti poznat i po tome što je učestvovao u tuči 2016. godine.
Sudija se pobio se na ulici sa muškarcem koji je bio kivan na njega zbog odluka koje je donosio kao zamenik predsednika Prvog osnovnog suda u Beogradu. Razmenili su uvrede, a zatim ga je Šešić ošamario, pa je intervenisala policija. Obojica su tvrdili da su žrtve. Muškarac koji se sukobio sa Šešićem podneo je krivičnu prijavu protiv sudije, ali ju je tužilaštvo odbacilo. Na kraju je muškarac osuđen uslovno jer je, kako je sud utvrdio, ugrozio bezbednost sudije.
Šešića je nakon toga disciplinska komisija Visokog saveta sudstva kaznila javnom opomenom jer je svojim postupcima prekršio Etički kodeks.
Dušan Milenković – član sudskog veća
Sudija Dušan Milenković sudio je članovima ozloglašenog zemunskog klana za otmice nekoliko biznismena, među kojima i Miroslava Miškovića. Milenković ih je osudio na višegodišnje zatvorske kazne.
Kao sudija Specijalnog suda bio je predsednik veća u slučaju „Galenika”, u kome je nekadašnji direktor ove državne fabrike lekova Nenad Ognjenović optužen za niz malverzacija oštetio fabriku za 5,2 miliona evra. Ognjenović je u tom slučaju, nakon odluke Apelacionog suda, dobio smanjenu kaznu zatvora – od pet i po godina.
Milenković je osudio i svog kolegu, nekadašnjeg predsednika Privrednog suda u Zaječaru Gorana Krstića, na dve i po godine zatvora za trgovinu uticajem. Pri izricanju presude, kako je tada pisao BIRN, rekao je da je Krstić kao sudija „među prvima pozvan da štiti pravni poredak, a da je ovim narušen ugled institucije”.
Zajedno sa sudijom Šešićem, Milenković je bio član sudskog veća koje je osudilo kriminalca Jotića za ubistvo i oslobodilo Branka Lazarevića.
Bio je član veća i u postupku protiv Dragoljuba Peurače, člana Socijalističke partije Srbije i nekadašnjeg direktora Inspekcije za rad u Ministarstvu rada, kome se sudilo zbog primanja mita, a koji je na kraju osuđen za trgovinu uticajem.
Osim toga, Milenković je bio i u veću koje je oslobodilo optužbi kontroverzne biznismene sa severa Kosova Zvonka Veselinovića i Milana Radoičića, za krađu kamiona uzetih na lizing.
Ana Trifunović Đuričković – članica sudskog veća
Sudija Ana Trifunović Đuričković prošle godine je postala sudija posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu. Na ovo mesto napredovala je ubrzo nakon što je oslobodila optužbi Zvezdana Terzića, direktora fudbalskog kluba „Crvena zvezda“. Terzić je bio optužen da je kao predsednik OFK Beograda pre više od dve decenije nezakonito prisvajao novac od prodaje igrača.
Sudija Trifunović Đuričković preuzela je slučaj u trenutku kada je Terziću zastarela jedna od tri tačke optužnice, ali nije mnogo učinila da spreči da zastari još jedan deo optužbi.
Terzić je izbegavao dolaske na suđenja – izostanke je ponekad opravdavao bolećšu, zbog koje nije mogao da se dođe u sud, ali se istih dana pojavljivao u javnosti. Sudija Trifunović mogla je da interveniše i da, ako sumnja da optuženi ili njegovi advokati ometaju postupak, naloži privođenje, ali ona to nije učinila. Umesto toga, odlagala je suđenje i prilikom izricanja presude konstatovala da je zastareo još jedan deo optužbi.
Osim Terziću, sudila je u još nekim postupcima koji su poznati u javnosti.
Bila je sudija u postupku za ubistvo vođe navijača Crvene zvezde Velibora Dunjića i kriminalca Jovice Radonjića. Na četiri godine je osudila Miloša Miljanovića jer je 2020. godine sa puškom u rukama upao u kafić na Vračaru, ali je Apelacioni sud kasnije povećao kaznu za osam meseci.
Izvor: Krik