Bijele škoda oktavija i fabia u vlasništvu Krim odjela Federalne uprave policije (FUP) prošlog utorka su viđene ispred JKP Čistoća d.o.o. Cazin.
U njima se, po nalogu Tužilaštva USK, dovezlo pet istražitelja koji su ostali više sati u preduzeću kako bi, prema informacijama koje smo dobili, fotografisali, istraživali i izuzimali dokumentaciju o nelegalnom poslovanju ovog preduzeća.
Akcija je uslijedila nakon istraživačkog teksta koji je naš portal objavio prije nešto više od mjesec o silnim nepravilnostima u preduzeću u procesu javnih nabavki i kreditnih ugovora, odnosno o tome da Nadzorni odbor preduzeća namjerava pravosnažno suđenom direktoru (Sedinu Šišiću) do dodijeli novi četverogodišnji mandat, što je na kraju FUP dokumentovao i predao Tužilaštvu USK.
SVEMOĆNI DIREKTOR I LOJALNI NADZORNI ODBOR
Kao što smo pisali, 23. marta 2022. Kantonalno tužilaštvo USK je podiglo optužnicu protiv Sedina Šišića zbog osnovane sumnje da je kao direktor JKP ”Čistoća” d.o.o. Cazin, „iskoristio službeni položaj tako što je protivno općim aktima preduzeća, kojima je regulisana obaveza javnog oglašavanja upražnjenog radnog mjesta prilikom zapošljavanja radnika, kao i posebni uslovi koje zahtjeva određeno radno mjesto, nezakonito zaposlio tri osobe“.
Jedna od njih je Haris Seferagić, inače kadar vladajuće A-SDA/NES-a i kandidat za općinsko vijeće Cazin na izborima 2016. i 2020. godine. Osim općih, Seferagić nije ispunjavao ni posebne uslove radnog mjesta.
Samom Sedinu Šišić, pravosnažno osuđenom direktoru direktoru JKP Čistoća” d.o.o. Cazin, Nadzorni odbor ovog preduzeća, prema našim informacijama, dodijelio je novi mandat, umjesto da je odmah smijenjen. Tako je Šišić po četvrti put zadržao potentnu direktorsku fotelju u cazinskoj Ćistoći.
Istina, četvrti mandat je započeo kao vršilac dužnosti, ali ovaj put presedan je da je na ovoj funkciji bez saglasnosti Općinskog vijeća koja je obavezna, što je novo krivično djelo, jer je direktor u sudski registar upisan bez odluke osnivača.
Ovu privilegiju obezbijedio mu je upravo isti Nadzorni odbor koji je početkom ove godine nezakonito promijenio Statut preduzeća, brišući važeće odredbe imperativnog karaktera kako bi osuđeni direktor Šišić ostao na direktorskoj poziciji.
I sam Nadzorni odbor ponovo je imenovan takođe bez saglasnosti Općinskog vijeća Cazin, uključujući predsjednika NO preduzeća Asima Jusića, člana Senada Dolića i novog člana Sulejmana Ćoralića, koji je porodično vezan sa predsjednicom Komisije za javne nabavke Mirelom Ćoralić, odnosno njenim suprugom.
Kao što smo pisali, način zapošljavanja u ovom preduzeću je školski primjer sukoba interesa. Tome u prilog ide činjenica da je sin šefa Službe odvoza otpada Enesa Bajrića (koji je ujedno i član Nadzornog odbora) na čelu Odbora za reviziju čistoće. Član NO je i Senad Dolić, koji je u preduzeću prvobitno bio uposlen kao vozač kamiona. Brzo je kao KV radnik napredovao u poslovođu preduzeća, a sa istim kvalifikacijama do člana NO.
Upravo je on jedan iz tima koji potvrđuje javne nabavke zbog kojih ovih dana u Cazinu po nalogu FUP-a krim inspektori saslušavaju svjedoke. Istovremeno, detaljno se ispituje dokumentacija o javnim nabavkama od 2015. godine do danas, iako je dio nje, prema izvorima Valtera, „nestao“, i to onaj koji se odnosi na nabavku goriva u 2015., kao i dio dokumentacije o nabavkama vozila.
ČETIRI KRIVIČNE PRIJAVE
Inače, protiv JKP Čistoća, aktivne su četiri krivične prijave, odvojeno podnesene. Prva se odnosi na javne nabavke i ona je produkt policijske akcije.
Prethodno je Ured za reviziju otkrio teske inkriminacije u preduzeću zbog korupcije u procesu javnih nabavki i kreditnih ugovora, što je na kraju FUP dokumentovao i predao Tužilaštvu USK, koje je potom od Čistoće odmah zatražilo dostavljanje kompletne dokumentacije koja se odnosi na promjenu Statuta i javne nabavke.
Druga se odnosi na promjenu Statuta preduzeća. Naime, kako smo naveli, protiv direktora Šišića optužnicu Kantonalnog suda u Bihaću 14. juna 2022. potvrdio je Općinski sud u Cazinu „zbog produženog krivičnog djela Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 383. stav 1. Krivičnog zakona FBiH.“
Četrnaest mjeseci poslije Šišić je prvostepeno osuđen, a četiri i po mjeseca kasnije (21. decembra 2023.) i pravosnažno, što ipak nije rezultiralo njegovom smjenom, iako je član 65 Statuta Nadzorni odbor i Skupštinu preduzeća obavezivao na to. No Nadzorni odbor, umjesto da je smijenio Šišića, promijenio je statut da on i dalje može ostati direktor.
Treća krivična prijava vezana je za nezakonitu isplatu naknada glasnogovornici preduzeća Sabini Kurić (dok je bila na trudničkom bolovanju), te za isplatu plata za dva radnika po koeficijentima propisanim za srednju stručnu spremu, iako su imali samo osnovnu školu. Sve je to trajalo oko 15-ak godina.
Četvrta krivična prijava odnosi se na nenamjensko trošenje sredstava. Naime, osim što je direktor Čistoće, Sedin Šišić je i predsjednik Mjesne zajednice Cazin. U tom svojstvu je nenamjenski potrošio 3.000 KM (što je sa presudom i troškovima izvršenja poraslo na 10.000 KM), a koje su bile donacija gradonačelnika Cazina Nermina Ogreševića RVI Rasimu Duriću. Durić je 2017. podnio krivičnu prijavu protiv Šišića i dobio presudu u svoju korist. Ovih dana čeka isplatu svojih novčanih sredstava.
Epilog svega je da mnogobrojni svjedoci već danima u krim odijelu MUP-a USK daju izjave o činjenicama iz ovih prijava. Osim uposlenika Čistoće svjedoče i uposlenici Gradske uprave koji su izvršili transfer novčanih sredstava na račun Mjesne zajednice Cazin radi isplate donacije RVI Rasimu Duriću.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba