POZADINA NAŠTIMANOG KONKURSA: Zašto je Košarcu, Dodiku i SNSD-u bitna pozicija glavnog inspektora MVTEO

Od svog dolaska na čelo MVTEO Košarac ne vodi ekonomsku politiku, već provodi političku strategiju čiji je cilj otvaranje vrata za uvoz iz Republike Srbije pod krinkom „zaštitnih“ mjera koje su protivne sporazumima i obavezama što ih je BiH preuzela i potpisala sa EU u harmoniziranju trgovačkih politika. Ne sumnjamo da je tako i u slučaju bh. vojne industrije i sputavanja njenoj razvoja i međunarodnih trgovinskih poslova, pogotovo tamo gdje postoji interes vojne industrije Republike Srbije

Foto: Armin Durgut/PIXSELL, arhiva

Njegoš Poljaković, sada već bivši inspektor SIPA-e, uskoro će i zvanično sjesti u fotelju glavnog inspektora u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa (MVTEO) BiH nakon namještenog konkursa. Poljaković (1976.) je rođen i živi u Palama, a inače je čovjek od povjerenja ministra Staše Košarca.

Uvidom u rezultate konkursa, Poljaković je ubjedljivo prvi sa osvojenih 117 bodova.

Konkurs je raspisan krajem februara ove godine i rok prijave je bio do 19. marta. Pismeni i usmeni ispiti održani su polovinom ovog mjeseca.

U ovom slučaju iznimno je značajno naglasiti da je posao glavnog inspektora u MVTEO kontrola i nadzor nad primjenom zakona u namjenskoj industriji. Dakle, naoružanja, municije i vojne opreme.

Postavlja se pitanje zašto je ova pozicija toliko bitna Košarcu, odnosno Dodiku i SNSD-u, pogotovo ako se zna da je namjenska industrija mnogo razvijenija u Federaciji BiH nego u Republici Srpskoj, a što Dodiku predstavlja problem, i o čemu je u više navrata otvoreno govorio.

Inače, od svog dolaska na čelo MVTEO Košarac za državu nije uradio ništa korisno, osim što je pouhljebljavao stranačke kadrove. Činjenica je da Košarac ne vodi ekonomsku politiku, već provodi političku strategiju čiji je cilj stalno otvaranje vrata za uvoz iz Republike Srbije pod krinkom „zaštitnih“ mjera koje su protivne sporazumima i obavezama što ih je BiH preuzela i potpisala sa EU u harmoniziranju trgovačkih politika. Ne sumnjamo da je tako i u slučaju bh. vojne industrije i sputavanja njenog razvoja i međunarodnih trgovinskih poslova, pogotovo tamo gdje postoji interes vojne industrije Republike Srbije.

Foto: Dio vojnog programa samo jedne od niza fabrika namjenske industrije iz FBiH – BNT-a Travnik

Kada je riječ o novom raspisanom konkursu, između ostalog, navedeno je da je „prema Pravilniku o karakteru i sadržaju javnog natječaja, načinu provođenja intervjua i obrascima za sprovođenje intervjua koje definiraju dokumentaciju“, aplikant dužan pripremiti diplomu, uvjerenje o državljanstvu i položenom stručnom ispitu, dokaz o traženom radnom iskustvu i traženoj razini znanja stranog jezika, dokaz o traženoj razini znanja rada na računalu, ali i uvjerenje o nevođenju kaznenog postupka.

Odmah nakon ovog upozorenja, u istom oglasu, napisano je koju dokumentaciju kandidat dostavlja. U pitanju je ista dokumentacija – ali bez Uvjerenja o nekažnjavanju.

Sve je urađeno i pripremljeno namjenski, a evo zbog čega.

Njegoš Poljaković je, naime, kao tadašnji inspektor SIPA-e 6. novembra 2007. osuđen na dvije godine zatvora. Presuda je izrečena pred Općinskim sudom u Zenici, a Poljaković je proglašen krivim za izazivanje saobraćajne nesreće u kojoj je smrtonosne povrede zadobila Amela Zahić, a još pet osoba je povrijeđeno.

Nesreća se dogodila u blizini Zenice u trenutku dok je Poljaković u službenom vozilu pretjecao kolonu vozila. U postupku koji je prethodio suđenju Poljaković je s Tužilaštvom potpisao sporazum o priznanju krivnje koji je Općinski sud u Zenici odbacio, uz obrazloženje da je dogovorena kazna od pet mjeseci preblaga.

U martu 2008. Kantonalni sud u Zenici je potvrdio presudu kojom je Njegoš Poljaković osuđen na kaznu zatvora u trajanju od dvije godine.

Valter je prije desetak dana uputio pitanja Ministarstvu, a zanimalo nas je na osnovu čega i kojih kvalifikacija se Poljaković zapošljava na poziciju Glavnog inspektora u MVTEO BiH te da li je priložio uvjerenje o nekažnjavanju?

U „odgovoru“ koji smo dobili – ništa nije odgovoreno. Konstatovano je samo ono što je na stranici Agencije za državnu službu BiH svima dostupno.

U međuvremenu, Njegoš Poljaković, bivši kandidat SNSD-a za odbornika za SO Pale, postao je direktor firme „Stanišić“ d.o.o. Pale, u vlasništvu Mladena Stanišića. Ta firma je favorizirana u dobijanju poslova od Opštine Pale i zovu je „poslovnim carstvom Istočnog Sarajeva“. Mecena svih unosnih poslova je ministar Staša Košarac, prijatelj Mladena Stanišića i svog na korak glavnog inspektora Poljakovića.

Podsjećamo da je Valter prije nešto više od pola godina objavio priču o također namještenom konkursu za odane kadrove Staše Košarca. Tada je Sektor za opće i pravne poslove povjeren pomoćniku ministra Željku Peštiću, šef Odjela za informacione tehnologije postao je Anton Franković, šefica Odjela za odnose sa javnošću Nevena Ćosić, dok je posao šefice Odjela za strateško planiranje preuzela Mira Mihajlović. Još dvije šefice odjela su uhljebljene – Bojana Miovčić-Bjelica i Davorka Pilindavić.

Poziciju inspektora dobio je Davor Šušnja, dok je viši stručni saradnik za naoružanje i vojnu opremu postao Arijan Dujmović.

Odranije je šefica Odsjeka za vodne resurse Rada Milisav.

Valteru su se u više navrata javili i službenici MVTEO i nezadovoljni stručnjaci iz oblasti, izražavajući ogorčenje provođenjem „nacionalne politike“ od strane Staše Košarca budući da Bošnjaci i „ostalinisu „sposobni“ proći na konkursima za rukovodeće pozicije, iako su – pouzdano znamo – konkurisali i neki eksperti.

Dva nezavisna izvora su nam tada potvrdila da su upravo na tom konkursu za prvih šest pozicijaprimljeni oni kandidati koji jedva imaju ispunjen kriterij radnog staža, a da su eliminisani pojedini stručnjaci sa radnim iskustvom i kompetencijama.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

Čitajte još: 

TAJNA BENJAMINE KARIĆ: Kako se gradonačelnica domogla stana u centru Sarajeva za 230.000 KM

„NACRTANI“ KONKURS: Kako se namještaju pozicije za osobe bliske šefovima UIO

———————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas