Kantonalno tužilaštvo Sarajevo poduzima radnje po krivičnoj prijavi protiv Tonija Vukadina, funkcionera Naroda i pravde (NiP), za kršenje Zakona o sukobu interesa, kršenje Zakona o Razvojnoj banci Federacije BiH, te sticanje protupravne koristi u iznosu većem od 130.000 maraka.
Tako bi Vukadin, doskorašnji vijećnik u Općinskom vijeću Općine Novi Grad Sarajevo i Gradskom vijeću Grada Sarajeva u mandatu 2020-2024., uskoro mogao i pred istražitelje.
KRIVIČNA PRIJAVA TUŽILAŠTVU KS
Prema navodima iz prijave, on je istovremeno dok je obavljao viječničke funkcije od decembra 2023.godine postao i v.d. izvršnog direktora za upravljanje rizicima, kasnije v.d. izvršnog direktora za podršku poslovanju u Razvojnoj banci Federacije Bosne i Hercegovine.
Tako je u isto vrijeme bio izabrani dužnosnik i nosilac izvršne funkcije.
Toni Vukadin je, navodi se u krivičnoj prijavi, propustio dati ostavku na poziciju koja nije spojiva u skladu sa važećim zakonskim propisima, iako je znao da se radi o nespojivim funkcijama, međutim imao je saznanja da ne postoji regulatorno tijelo (a to je Komisija) koje bi odlučivalo o očitom sukobu interesa.
Zbog toga je svjesno ponovno bio kandidat NiP-a na lokalnim izborima 2024. godine za općinskog vijećnika, na listi na broju 3.
Vukadin je osvojio dovoljan broj glasova za mandat u Općinskom vijeću Općine Novi Grad i istovremeno nastavio obavljati izvršnu funkciju u Razvojnoj banci FBiH.
Zbog toga, ali i zbog nezakonito pribavljene imovinske koristi u iznosu većem od 130.000 KM, Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu iz Gradske uprave Sarajeva krajem oktobra prošle godine dostavljena je krivična prijava.
Informacija je Valteru potvrđena i iz Kantonalnog tužilaštva.
„Tužilaštvo KS zaprimilo je prijavu 25.10.2024. Postupajući tužilac poduzima radnje, tačnije, prikuplja dokumentaciju u cilju provjere navoda iz prijave“.
Inače, Vukadin je na prestižnu funkciju u Razvojnoj banci imenovan 30. novembra 2023. na osnovu Odluke Vlade Federacije o davanju saglasnosti na imenovanje v.d. uprave Razvojne banke FBiH, na taj način zanemarujući očiti sukob interesa, utemeljen u zakonu.
KADA ANTIKORUPCIONI TIM RAZVRSTAVA POŠTU
Vladinom uredbom je utvrđeno da Razvojna banka spada u Listu privrednih društava u kojima Vlada FBiH vrši ovlaštenja na osnovu stopostotnog državnog kapitala. U skladu sa Članom 13. iste uredbe, izbor kandidata uprave ovih institucija provodi se po postupku u kojem Vlada FBiH donosi odluku o davanju predhodne saglasnosti nadležnom organu društva za imenovanje članova uprave koji su nosioci izvršnih funkcija.
Iz Antikorupcionog tima Vlade Federacije su nam potvrdili da su i oni u istom periodu dobili prijavu koju su proslijedili Razvojnoj banci Federacije. No, pomalo je nevjerovatno da se u odgovoru navodi kako u Federacije BiH ne postoji institucija za kontrolu sukoba interesa.
„Zaprimljen je i odgovor Nadzornog odbora Razvojne banke FBiH koji je dostavljen pošiljaocu prijave. Obzirom na zakonske nedostatke u smislu da trenutno ne postoji tijelo nadležno za ispitivanje predmeta sukoba interesa u organima i institucijama vlasti u Federaciji BiH, navedeni odgovor upućen je i Vlade Federacije BiH, a cjelokupna dokumentacija kojom je raspolagao Antikorupcioni tim dostavljena je i Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo.“
Iz ovog odgovora je očito da Antikorupcioni tim u praksi tek razvrstava i šalje pristiglu poštu zbog neadekvatnog zakonskog rješenja:
„Jasna je potreba za hitnim i kvalitetnim zakonskim uređenjem rješavanja sukoba interesa u Federaciji BiH za šta su nadležni Vlada Federacije BiH i Ministarstvo pravde Federacije BiH te Parlament Federacije BiH“, naveli su iz Antikorupcionog tima Vlade FiH.
A suština je ta da je zbog nepostojanja tijela za utvrđivanje sukoba interesa Vukadin samo za godinu zaradio 106.824,19 KM. Kao Izvršni direktor upravljanja rizicima za samo šest mjeseci priskrbio je 51.311,29 KM, a za isti vremenski period na poziciji Izvršnog direktora za podršku poslovanja dodatnih 55.246,90 KM.
Pitanja u sukobu interesa, kao i o nezakonito zarađenom novcu, uputili smo i samom Vukadinu prije više od dvije sedmice, ali on je odlučio da na njih ne odgovori.
Više od dvije sedmice čekali smo odgovor i iz Razvojne banke o sukobu interesa izvršnog direktora Vukadina. Odgovor nam nikada nisu poslali, ali iz korespondencije s nekim nevladinim organizacijama krajem decembra prošle godine očito je da ova banka „ne raspolaže saznanjima“, odnosno ne zna šta je javna, a šta izvršna funkcija.
I CIK ODGOVORAN – IZ CIK-A BEZ ODGOVORA
„V.d. izvršni direktor za podršku poslovanju u Razvojnoj Banci FBIH,gospodin Toni Vukadin postupio je savjesno i u skladu sa svim pozitivnim zakonskim propisima u vezi s mogućim sukobom interesa. Nakon objave izbornih rezultata i osvajanja mandata općinskog vijećnika u OV Novi Grad Sarajevo,uputio je lične upite relevantnim institucijama tražeći mišljenje i očitovanje o tome da li postoji sukob interesa ili nespojivost funkcija. Upiti su upućeni institucijama: Ministarstvu pravde FBiH, Centralnoj izbornoj komisiji BiH, Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH, te Uredu za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo. Svi zaprimljeni odgovori ukazuju na to da funkcija izvršnog direktora u Razvojnoj banci FBiH nije prepoznata kao javna funkcija koja bi bila u sukobu interesa s njegovom funkcijom vijećnika u Općinskom vijeću Novi Grad Sarajevo“, kaže se u odgovoru Razvojne banke FBiH nevladinim organizacijama.
Dakle, federalne i ostale nadležne institucije smatraju da je u redu biti vijećnik i direktor u isto vrijeme i s paušalima i radom u komisijama (u njegovom slučaju pet komisija, tri u Gradu i dvije u općini)) mjesečno zarađivati više od 10.000 maraka, bez obzira što je ranije navedeni zakon striktno propisao da su ovakve funkcije nespojive.
Istražnim tijelima dostavljeni su materijalni dokazi čijim vještačenjem će se utvrditi nezakonita finansijska korist, što je očito i uvidom u Ugovor o radu koji je sklopljen između banke i Vukadina s propisanim koeficijentom od 3,5, a na na koji je Vlada FBiH dala saglasnost.
Zanimljivo je i da smo 15 dana čekali i odgovor iz CIK-a, koji nam na kraju nisu poslali. Upravo je Centralna izborna komisija propustila izvjestiti da Vukadin na poziciju vijećnika Općinskog i Gradskog vijeća nije dao ostavku, nego suprotno zakonu o Razvojnoj banci obavlja i stranačku funkciju šefa Kluba stranke Narod i Pravda u ovim predstavničkim tijelima.
Podsjećamo da Zakon o Razvojnoj banci FBiH, u članu 19, propisuje da članovi Uprave mogu biti razriješeni i prije isteka mandata na lični zahtjev ili u slučaju da ne postupaju u skladu sa zakonom, aktima Banke, zloupotrijebe svoj položaj, ili nastupe druge okolnosti nespojive sa vršenjem dužnosti u Upravi.
Dakle, CIK nije eliminirao kandidata koji je u vrijeme kandidature obavljao izvršnu funkciju.
Sasvim je sigurno da Vukadin nije jedini u nespojivosti funkcija u FBiH, a Valter će u narednom periodu pokušati otkriti više ovakvih primjera što koriste blagodeti duboke države u kojoj za stranačke kadrove nema mehanizama koji bi spriječili njihovo lično bogaćenje.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Čitajte još:
VELIKA AFERA U SREBRENICI: RS knjiži privatne parcele Bošnjaka kao vlasništvo entiteta
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE
Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.