Završna konferencija programa „Rijeka – Jačamo veze mladih i prirode“, u organizaciji Udruženja „Green Team“ iz Novog Grada održana je u petak u Banjaluci u hotelu Jelena. Ovaj program, koji je okupio stotine mladih, uglavnom iz opština na sjeverozapadu BiH, postao je simbol snage zajedništva, kreativnosti i posvećenosti u rješavanju ekoloških izazova.
Program „Rijeka“ ima za cilj osnažiti mlade da kroz edukaciju, praktične akcije i regionalnu saradnju aktivno doprinesu održivim zajednicama. Pored toga, pruža podršku i mentorstvo, omogućavajući mladima da razvijaju inicijative koje ne samo da unapređuju njihov lokalni prostor već i jačaju njihovu svijest o globalnim ekološkim pitanjima.
Program „Rijeka“ u brojkama
Rezultati programa za 2024. godinu su impresivni:
•79 angažovanih volontera,
•269 volonterskih sati,
•590 direktnih korisnika,
•Blizu 9.000 KM obezbijeđeno za projekte mladih, uz dodatnih 3.700 KM podrške sugrađana.
„Ovi podaci ne govore samo o uspjehu programa, već i o energiji i predanosti mladih koji su spremni da preuzmu odgovornost za svoju zajednicu,“ izjavio je Mario Crnković, predsjednik Udruženja „Green Team“.
Simbolika petka 13.
Crnković je posebno istakao značaj održavanja konferencije na „nesrećni“ petak 13.
„Odabrali smo ovaj datum kako bismo poslali jasnu poruku – mi smo kreatori svoje sreće. Ono što činimo ili ne činimo određuje hoćemo li biti srećni. Danas sam srećan jer vidim mlade koji su spremni da rade na promjenama. Naša misija kroz program ‘Rijeka’ pokazala je da trud vrijedi,“ rekao je Crnković.
On je istakao značaj pilot-programa „Rijeka“, realizovanog uz podršku Fondacije Robert Boš. Kroz pet podržanih projekata mladi su pokazali kako zajednički rad može donijeti konkretne promjene.
„Iskustva koja smo mi, stariji, stekli tokom decenije volontiranja, pretočili smo u ovaj program. Sada možemo reći da je to bio pravi potez,“ dodao je Crnković.
Borba za Trgovsku goru: Ekologija kao pitanje opstanka
Jedna od ključnih tema konferencije bila je višegodišnja borba „Green Team-a“ protiv odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.
„Za nas Trgovska gora nije ni projekat ni aktivnost – to je pitanje opstanka. Nećemo stati dok Hrvatska ne odustane od ideje da na samo kilometar od Une odlaže opasni otpad,“ poručio je Crnković.
Posebno je apelovao na institucije BiH da se aktivnije uključe.
„Diplomatsko-konzularna predstavništva moraju se snažnije zalagati za ovo pitanje. Akademska zajednica treba dati svoj doprinos kroz studije i analize koje će argumentovati ono što građani već godinama tvrde,“ istakao je Crnković.
Glas mladih: Heroji lokalnih zajednica
Mladi učesnici programa „Rijeka“ podijelili su svoja iskustva, naglašavajući značaj volontiranja za zajednicu i njihovu ličnu satisfakciju.
Boris Mišić, učenik devetog razreda iz Kozarske Dubice, govorio je o svom radu na projektu vanjske učionice.
„Ova učionica nije samo za nas đake – koristi je cijela zajednica. Radili smo na označavanju vrsta drveća u školskom dvorištu i farbali letvice s nazivima. Osjećam se korisno i ponosan sam što sam bio dio ovog projekta. Volontiranje mi je pomoglo da shvatim koliko je važno čuvati okolinu,“ rekao je Boris.
Jovana Filipović, učenica Srednje škole „Đuro Radmanović“ iz Novog Grada, istakla je značaj rada u ekološkoj sekciji.
„Pošumljavali smo i čistili obale rijeka, čuvajući našu prirodu. Rezultati koje vidimo su vrijedni svakog truda. Drago mi je što smo imali priliku učestvovati u projektu koji ima tako veliki značaj za našu zajednicu,“ rekla je Jovana.
Budućnost mladih u očuvanju prirode
Konferencija je zaključena porukom o značaju mladih u očuvanju životne sredine.
„Mladi nisu samo budućnost – oni su sadašnjost. Njihova energija i posvećenost su ključni za stvaranje održivih zajednica. Ponosan sam na sve njih i siguran da će svojim radom inspirisati još mnogo ljudi,“ rekao je Crnković.
Program „Rijeka“ postao je primjer kako osnaživanje mladih i ulaganje u lokalne inicijative mogu imati dalekosežan uticaj, čineći zajednice boljim mjestom za život i šaljući snažnu poruku o važnosti očuvanja prirode za buduće generacije.
Izvor: Gerila/Dejan Rakita