Služba predsjednika Republike Srpske sklopila je 30. decembra prošle godine ugovor vrijedan 288.000 KM s privatnom firmom Megavision d.o.o. Banja Luka.
Ova firma pružiće usluge promocije aktivnosti predsjednika RS u periodu od šest mjeseci, odnosno, do kraja juna ove godine. Iako široj javnosti ime ove kompanije ne zvuči poznato, riječ je o firmi kćerki banjalučke Alternativne televizije (ATV), koja se prethodno zvala A Media, izuzetno bliskoj predsdjedniku RS Miloradu Dodiku.
POKUŠAJ IZBJEGAVANJA AMERIČKIH SANKCIJA
Prema podacima portala Akta, direktorica firme Megavision je Daliborka Miskin, a njen prethodnik bio je Drahmi Miskin, dugogodišnji radnik Alternativne televizije (ATV). Na različitim portalima koji se bave javnim nabavkama ova se firma negdje navodi kao A Media, no s obzirom na strukturu vlasništva jasno je da je riječ o istom poslovnom subjektu.
Promjena imena i vlasnika ne čudi, s obzirom da američko ministarstvo finansija sankcioniše sve firme koje su povezane sa licime s crne liste, a banke im gase račune.
Tako se zbog povezanosti s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom Alternativna televizija (ATV) našla na udaru američkih sankcija početkom 2022. godine, ali je njeno finansiranje nastavljeno iz budžetskih kasa i u godinama koje su uslijedile.
ATV je pokušala restruktuirati vlasništvo, međutim, Ured za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva trezora (OFAC) sankcionisao je i firmu K-2 kojoj se ova televizija pripojila i kojoj je prenijela svoju imovinu.
Ipak, ispod američkog radara ostala je firma ćerka, A Media (Megavision), koja je nastavila poslovati i dobijati tendere institucija i javnih preduzeća Republike Srpske.
Tako je za medijsko praćenje gradonačelnika, predstavnika gradske uprave Doboj i promociju te lokalne zajednice u prošloj godini Grad Doboj ovog kompaniji izdvojio oko 115.000 KM.
Mnogo veći iznos, oko 292.000 KM, dale su Hidroelektrane na Drini, monopolsko preduzeće koje posluje unutar mješovitog holdinga Elektroprivrede RS, a kako bi ATV“ medijski predstavio preduzeće”.
Nabavka je objavljena u novembru 2023., a okvirni sporazum je završen, što znači da je ugovor proveden u prošloj, 2024. godini.
Iz pregleda javnih nabavki jasno je da su u mašineriju finansijskog pumpanja firme unutar koje posluje sankcionisani ATV bila upregnuta javna preduzeća i opštine Republike Srpske, posebno one koje su bastioni vladajućeg SNSD-a.
Opština Zvornik platila je pripremu, produkciju i postprodukciju priloga i informacija „o životu ljudi sa područja Zvornika“, kao i priloga o „najznačajnijim aktivnostima gradonačelnika grada Zvornik i gradskih službi“, gotovo 42.000 KM, a ugovor s A Mediom (Megavision) potpisali su u aprilu prošle godine.
Željeznice Republike Srpske, kompanija koja prema podacima iz prošle godine ima 283 miliona KM duga, odlučila se, uprkos finansijskoj dubiozi, da plati medijsko oglašavanje firmi A media oko 70.000 KM, a ugovor je potpisan u martu prošle godine.
Banjalučka Elektrokrajina izdvojila je za medijsko praćenje aktivnosti preduzeća oko 46.000 KM, a ugovor je sklopljen u avgustu pretprošle godine.
Grad Trebinje platio je medijsko predstavljanje u dva navrata: 19. maja i 15. juna prošle godine, u vrijednosti oko 30.000 KM, a na spisku klijenata A Medije našli su se, s dosta manjim iznosima, i Istočno Sarajevo, opština Čelinac, Agencija za bankarstvo RS…
DODIKOV „NAPUPALI“ BUDŽET ZA PLAĆANJE SVOJIH MEDIJA
Još jedna od firmi koja je povezana s Alternativnom televizijom je Port marketing. Prvi vlasnik ove agencije bio je Dejan Stupar, direktor marketinga i komunikacija na Alternativnoj televiziji, o čemu je pisao portal Gerila.
Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije RS platila je Port Marketingu 1,1 milion marakausluge medijskog oglašavanja, a ugovor je sklopljen 9. avgusta prošle godine. Godinu ranije, Hidroelektrane na Trebišnjici dale su za medijsko predstavljanje 526.000 KM.
Tako je Alternativna televizija, koja je već tri godine pod američkim sankcijama, nastavila poslovati zahvaljujući budžetskom novcu poreskih obveznika.
Podsjetimo, u obrazloženju sankcija ATV-u koje su uvedene početkom 2022. Ministarstvo finansija SAD navelo je da je ova medijska kuća „vlasništvo kompanije blisko povezane sa Dodikovom porodicom te da sam Dodik iza kulisa vrši ličnu kontrolu nad ATV-om, naprimjer, odobrenjima za medijske priče vezane za politički osjetljive teme”.
Iz OFAC-a su tada naglasili da je Dodik angažovao ATV “kako bi namjerno i izričito unaprijedio vlastitu agendu, koja uključuje njegove napore da ocrni druge političke ličnosti, izgladi svoj javni imidž i unaprijedi svoje lične i političke ciljeve“.
“Dodik je novac iz javnih preduzeća usmjerio direktno ATV-u, iz koruptivnih razloga. Dodik je posljednjih godina znatno povećao finansiranje ATV-a i uključio se u kampanje zloćudnog medijskog utjecaja putem ATV-a kako bi objavio sadržaj koji unapređuje njegove političke i lične ciljeve“, rečeno je u obrazloženju sankcija.
Vrijedi podsjetiti da je budžet predsjednika RS ove godine veći je za oko 20 miliona, a tako veliko povećanje Dodik je pravdao time da “ želi izgraditi vrtiće u opštinama u Republici Srpskoj”, te da “pomogne vjerskim zajednicama”.
“To je budžet koji se koristi za podršku prije svega raznim projektima, novac koji se koristi za podršku onima kojima je novac potreban za liječenje, za podršku malom biznisu.”
Oko 300.000 KM mediju sa američke crne liste svakako se pokazalo kao prioritet predsjednika Republike Srpske.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————
Čitajte još:
VELIKA AFERA U SREBRENICI: RS knjiži privatne parcele Bošnjaka kao vlasništvo entiteta
———————————————————————————————————————————————————————————————————————
Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba
———————————————————————————————————————————————————————————————————————
CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE
Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.
——————————————————————————————————————————————————————————————————————-