Aleksandar Vučić, predsjednik RS jučer je panično poručio tokom obraćanja naciji da su strane službe našle ljude u Srbiji koji bi da saslušaju bjegunca Milorad Dodika zbog vile na Dedinju.
Tužilaštvo BiH istražuje za korupciju
Radi se o krivičnom djelu pranje novca u aferi ‘Vila na Dedinju’, teškoj 1,4 miliona KM, a u kojoj je Dodik osumnjičen za korupciju. Nedavno mu je upućen i poziv za ispitivanje u Tužilaštvu BiH, ali ga je on izignorisao.
“Jasno je koliko su snage uprle pojedine strane obavještajne službe kada su i unutar našeg sistema pronašli one koji bi baš sada i u ovom trenutku da saslušavaju predsjednika Republike Srpske zbog nekakve kuće na Dedinju od prije 15 ili 20 godina. Šta sve pada na pamet pojedinim nosiocima vlasti ovdje u Srbiji i tobožno na osnovu međunarodne pravne pomoći na osnovu zahtjeva iz Sarajeva”, rekao je zabrinuti Vučić.
Dodik je vilu u naselju Dedinje, podsjećamo, kupio 14. maja 2007. godine za, kako je tada rečeno, 750.000 eura. Tada je tvrdio da je nekretninu platio novcem od kredita u Pavlović banci, međutim, kako se na kraju ispostavilo, kredit u toj banci podigao je tek godinu kasnije, tačnije 27. juna 2008. godine.
Osim toga, utvrđeno je da je zahtjev za kredit ovjerio pečatom Vlade RS, kojom je u tom periodu rukovodio kao premijer.

No, Vučić svjesno obmanjuje javnost u Srbiji, po ko zna koji put. Prešućuje svjesno da Tužilaštvo BiH godinama putem međunarodno prave pomoći traži od pravosudnih organa Srbije da im se pošalje origininalna dokumentacija o Dodikovom kreditu s Pavlović bankom. Tačnije, pravosuđe Srbije, u skladu sa Zakonom o međunarodnoj pravnoj pomoći, do sada nije odgovorilo na nijedan dopis bh. institucija.
Srbija tako godinama odbija poslati originalan ugovor s bankom. Radi se o ugovoru iz 2007. godine. Dodik je, naime, 2016. godine – kada je Tužilaštvo BiH uhapsilo tadašnjeg vlasnika Pavlović banke Slobodana Pavlovića, direktora ove banke Petra Lazića, bivšu uposlenicu Ljiljanu Garić i Pavlovićevog saradnika Blagu Blagojevića, zbog sumnje u pranje novca, zloupotrebu službenog položaja i falsifikovanje službene isprave – tvrdio da je tu sve čisto.
Najavio je tada da će dokument dostaviti odbrani biznismena Slobodana Pavlovića i pokazao ugovor, na kojem je tvrdio da nema pečata Vlade RS i “da on ne lupa pečate”.
Međutim, taj ugovor, Tužilaštvo nikada nije dobilo. Dodik je, kako stvari stoje, mahao aneksom, a ne orginalima ugovora. Da je riječ o originalnom ugovoru, zašto bi Tužilaštvo tražilo dokumente iz Srbije putem međunarodne pravne pomoći? Sumnja se da je Dodik ugovor o kreditu s Pavlović bankom godinu godinu kasnije zaključio kao pokriće za pranje novca. Čak i pretresom Pavlović Intemational banke u Bijeljini, 2016. godine, ugovor nije pronađen.
Sumnja se da je Dodik, navodno, ratu za sporni kredit u iznosu od nešto više od 9.000 KM uplaćivao u kešu i da je za to slao vozača u Beograd.
Šta je rekao 2022.godine
Dodik je, podsjetimo, u ovom predmetu ispitan u Tužilaštvu u martu 2022. godine. I to iz drugog pokušaja. Evo šta je tada tvrdio:
“Istinita je činjenica da sam 2007. godine zaključio ugovor o kreditu sa Pavlović bankom u iznosu milion i 468 hiljada KM, koji je konvertovano u 750.000 eura. Sredstva kredita sam upotrijebio za kupovinu nepokretnosti u Beogradu. Sljedeće 2008. godine mijenjani su uslovi kredita tako da je rok otplate produžen, ali isto tako povećana i kamata. Zato je 2008. godine zaključen novi ugovor sa Pavlović bankom, a kasnije aneksom ugovora rok otplate pomjeren na 20 godina. Kredit otplaćujem”, rekao je tada Dodik koji je tvrdio da ga proganju tužioci.
Izvor: Raport