UHAPŠENE 324 OSOBE: U SAD-u razbijena šema zdravstvenih prevara vrijedna 14,6 milijardi dolara

Stotine osoba optužene su u ponedjeljak u vezi sa zdravstvenim prevarama vrijednim 14,6 milijardi dolara (24,25 milijardi KM), koje su uključivale isporuku miliona opioidnih tableta dilerima droge i “nepotrebnog” presađivanja rana starijim pacijentima na palijativnoj njezi, saopćilo je američko Ministarstvo pravde.

Ova akcija, koju je ministarstvo nazvalo najvećim obračunom s prevarama u zdravstvu u svojoj historiji, dovela je do hapšenja 324 osumnjičenih, uključujući članove transnacionalnih kriminalnih grupa, kao i američkih doktora i farmaceuta, piše New York Post.

Prema navodima zvaničnika, ove kriminalne šeme uzrokovale su stvarni gubitak saveznog budžeta od oko 2,9 milijardi dolara (4,82 milijardi KM), dok su vlasti zaplijenile i do 245 miliona dolara (406,86 miliona KM) u gotovini, luksuznim vozilima, kriptovalutama i drugoj imovini u ovoj velikoj akciji.

“Neka bude jasno — ova administracija neće tolerisati kriminalce koji pune svoje džepove novcem poreznih obveznika, dok istovremeno ugrožavaju zdravlje i sigurnost naših zajednica”, dodala je glavna tužiteljica Pam Bondi.

Šef Krivičnog odjela Ministarstva pravde, Matthew Galeotti, rekao je da je dio nezakonito stečene dobiti ostvaren na račun pogoršanja epidemije opioida u zemlji i nanošenja štete onima koji se bore protiv ovisnosti o drogama.

Jedna od šema uključivala je krijumčarenje više od 15 miliona tableta opioidnih lijekova na recept — uključujući oksikodon, hidrokodon i karisoprodol — od farmaceuta do uličnih dilera droge, a zatim do krajnjih korisnika.

“Prevara u zdravstvu nije samo krađa — to je trgovina povjerenjem. Današnja objava pokazuje da će (Agencija za borbu protiv droga – DEA) reagovati kada doktori postanu dileri, a centri za liječenje postanu prevare vođene profitom”, rekao je vršilac dužnosti administratora DEA-e Robert Murphy.

Mnoge zapljene opioida dogodile su se u Teksasu, gdje su neki od optuženih navodno upravljali s više od deset “paravan” apoteka kako bi plasirali lijekove na recept na ulice Houstona ili druga crna tržišta.

U jednom slučaju, doktor i medicinska sestra otvorili su “tvornicu tableta” maskiranu kao kliniku, kako bi za gotovinu prodavali recepte za oksikodon i hidrokodon dilerima droge.

Dr. Maryam “Meg” Qayum — za koju vlasti tvrde da je recepte realizovala u “saučesničkim” apotekama — na kraju je, prema riječima tužilaca, između maja 2022. i juna 2025. godine izdala recepte za više od tri miliona tableta, uključujući rizičnu kombinaciju hidrokodona i karisoprodola poznatu kao “koktel iz Las Vegasa”.

Druga šema uključivala je optužene iz Arizone koji su se urotili da od korisnika Medicare programa izvuku milijardu dolara, vršeći pritisak na njih da se podvrgnu presađivanju amnionskog tkiva na rane — u nekim slučajevima i kada je zahvat bio “nepotreban”, budući da su pacijenti bili na palijativnoj njezi, svega nekoliko dana ili sedmica pred smrt.

Prema Ministarstvu pravde, “medicinski neobučeni prodajni predstavnici” su insistirali na presađivanju kože kad god bi primijetili “površinske rane” na terminalno bolesnim starijim pacijentima u Arizoni.

Optuženici iz Arizone — Tyler Kontos (29), Joel Kupetz (36) i Jorge Kinds (49) — suočeni su s optužbama za podnošenje lažnih zahtjeva u vrijednosti od milijardu dolara (1,66 milijardi KM), od čega je 600 miliona (996,39 miliona KM) već isplaćeno prije nego što su federalne vlasti zaustavile prevaru.

Bivša federalna tužiteljica Neama Rahmani rekla je za The Post da se ovaj obračun činio politički motiviranim, jer je predsjednik Trump pozvao republikance da iskorjenjuju “rasipništvo, prevare i zloupotrebe” u Medicaidu kroz njegov “veliki, prelijepi zakon” koji je u proceduri u Kongresu.

Većina lažnih medicinskih zahtjeva — vrijednih oko 10,6 milijardi dolara (17,60 milijardi KM) — podnijeta je Medicare programu od strane transnacionalnih kriminalnih organizacija koje su kupile desetine firmi za medicinsku opremu uz pomoć vlasnika sa sjenke iz inostranstva i nepotrebno nabavljale urinarne katetere i drugu medicinsku opremu.

Dobit je potom prana kroz kripto-berze, inostrane fiktivne kompanije i banke sa sjedištima u Izraelu, Turskoj, Pakistanu, Kini i Singapuru.

Zavjera je također uključivala krađu identiteta više od milion Amerikanaca širom zemlje kako bi se mogli podnijeti ti zahtjevi.

Najmanje 12 osumnjičenih uhapšeno je zbog učešća u šemi koju je Ministarstvo pravde nazvalo “Operacija Zlatna groznica”, od kojih su četiri privedena u Estoniji, a sedam na američkim graničnim prijelazima.

Manje od 42 miliona dolara (69 miliona KM) lažnih zahtjeva isplaćeno je prije nego što su šemu zaustavili Kancelarija inspektora Ministarstva zdravlja i socijalnih službi i Centri za Medicare i Medicaid usluge (CMS).

Pored toga, državljanin Pakistana i Ujedinjenih Arapskih Emirata vlasnik je kompanije za naplatu računa, ProMD, koja je pokušala da naplati vlasnicima centara za liječenje u Arizoni oko 650 miliona dolara (1.07 milijardi KM) za usluge vezane za zloupotrebu alkohola i droga.

Tretmani su često bili lošeg kvaliteta ili uopće nisu pružani — a vlasnici centara su navodno plaćali provizije za pacijente “regrutirane iz populacije beskućnika i sa rezervata američkih domorodaca”, saopćili su zvaničnici Ministarstva pravde.

Vlasnik kompanije za naplatu, Farrukh Jarar Ali (41), pribavio je najmanje 24,5 miliona dolara (40,69 miliona KM) i koristio taj novac za kupovinu kuće vrijedne 2,9 miliona dolara (4,82 miliona KM) u golf klubu u Dubaiju, prije nego što su ga federalne vlasti optužile za prevare putem elektronskih sredstava i pranje novca.

Prevare vezane za genetsko testiranje i telemedicinu oštetile su poreske obveznike koji doprinose Medicare programima za više od 1,1 milijardu dolara (1,83 milijardi KM).

Desetine drugih optuženih prevarile su Medicare, Medicaid i privatne osiguravače u šemama vrijednim 1,84 milijarde dolara (3,06 milijardi KM) kroz lažne zahtjeve za medicinska testiranja, tretmane i posjete, koje su uključivale navodne provizije i mito.

“Ovi kriminalci nisu samo ukrali tuđi novac. Ukrali su od vas”, rekao je Galeotti novinarima u ponedjeljak.

“Svaki lažni zahtjev, svaki lažni račun, svaka šema s provizijama predstavlja novac uzet direktno iz džepova američkih poreskih obveznika koji finansiraju ove važne programe svojim napornim radom i žrtvom.”

Izvor: Radio Sarajevo

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas

Valter Portal

Mi istražujemo za Vas