Istraživački tim Valtera
Sedinu Šišiću, višegodišnjem direktoru JKP Čistoća d.o.o. Cazin, Nadzorni odbor ovog preduzeća namjerava da dodijeli novi četverogodišnji mandat, iako je zbog zloupotrebe položaja Šišić prošle godine pravosnažno osuđen te je u vezi s tim trebao davno da bude smijenjen.
No, umjesto toga Šišić, kojem aktuelni mandat ističe upravo danas (12. avgust), po četvrti put bi trebalo da zadrži potentnu fotelju direktora cazinske Ćistoće. Sve mu je omogućio upravo isti Nadzorni odbor koji je prije nekoliko mjeseci (uz Skupštinu) nezakonito promijenio Statut preduzeća, brišući važeće odredbe imperativnog karaktera kako bi pravosnažno osuđeni direktor Šišić ostao na direktorskoj poziciji.
Podsjećamo da je u martu 2022. godine Kantonalno tužilaštvo USK podiglo optužnicu protiv Sedina Šišića zbog osnovane sumnje da je „kao direktor JKP Čistoća d.o.o. Cazin iskoristio službeni položaj tako što je protivno općim aktima preduzeća, kojima je regulisana obaveza javnog oglašavanja upražnjenog radnog mjesta prilikom zapošljavanja radnika, kao i posebni uslovi koje zahtjeva određeno radno mjesto, nezakonito zaposlio tri osobe“.
VEZA ŠIŠIĆ-TUTIĆ-TULIĆ
Jedan od njih je Haris Seferagić, inače kadar vladajućeg NES-a i kandidat za Općinsko vijeće Cazin na izborima 2016. i 2020. Osim općih, Seferagić nije ispunjavao ni posebne uslove radnog mjesta.
Ovu optužnicu Kantonalnog suda u Bihaću 14. juna 2022. potvrdio je Općinski sud u Cazinu „zbog produženog krivičnog djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 383. stav 1. Krivičnog zakona FBiH“.
Četrnaest mjeseci poslije Šišić je prvostepeno osuđen, a 21. decembra 2023. izrečena mu je i pravosnažna presuda. No, direktor Čistoće nije smijenjen, iako je član 65 Statuta Nadzorni odbor i Skupštinu preduzeća obavezivao na to.
Naime, presudom je Šišiću potvrđena kazna zatvora u trajanju šest mjeseci, koja se neće sprovoditi „ukoliko u toku godinu dana ne počini novo krivično djelo“. Pravosnažnom presudom, međutim, Šišiću nije zabranjeno bavljenje javnom funkcijom, a sve kao posljedica tako napisane i iskontruirane optužnice.
Važno je napomenuti da je postupajući tužilac u ovom predmetu, “bez mjere osiguranja zabrane obavaljanja javne funkcije“, bio kantonalni tužilac Adnan Tulić, inače prijatelj Šišićevog zeta, aktuelnog ministra za pitanja boraca i RVI u Vladi USK Almira Tutića.
Cijela priča dobija novi zaplet ako znamo da je Tutić prije sadašnje ministarske funkcije obnašao funkciju direktora Kantonalnog fonda pa je tako u junu 2022. pogodovao dodjeljivanju kredita upravo tužiocu Tuliću, koji se doskora nalazio i na poziciji zamjenika glavne kantonalne tužiteljice za Odjel za privredni kriminal, poreze i korupciju USK.
Tu funkciju je obavljao sve do juna kada je Kantonalno tužilaštvo Srednjobosanskog kantona podiglo optužnicu protiv njega za krivična djela „obmana pri dobijanju kredita ili drugih pogodnosti iz člana 268. stav 3. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine“.
Dva dana poslije, optužnicu je u cjelosti potvrdio Općinski sud u Livnu jer je po rješenju Vrhovnog suda FBiH kao mjesno nadležan za postupanje određen Općinski sud u Livnu.
INSPEKTORI U CAZINU ZBOG JAVNIH NABAVKI
Prema optužnici, Adnan Tulić je svjesno sakrio da ima stan u Bihaću u kojem živi s porodicom da bi nezakonito dobio „borački“ kredit od 95.000 KM (u dvije tranše), dok je izgrađeni objekat u Lohovu prenamijenio u Villu Una Lux i izdavao je turistima.
Na upit Valtera u kojem radnom statusu je tužilac Tulić, iz Kantonalnog tužilaštva USK su nam odgovorili da je „prvostepenom odlukom Disciplinske komisije za tužioce VSTV-a Adnan Tulić privremeno udaljen od vršenja dužnosti zamjenika i tužioca Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona počev od 19.07.2024. godine, pa do pravosnažnog okončanja krivičnog postupka.“
Odgovore na pitanja u vezi inkriminirajućih radnji ali i rodbinskih i prijateljskih veza nismo dobili ni od Tutića, ni od Tulića, ali ni od direktora Šišića, iako smo im pitanja poslali još 17. jula.
U međuvremenu je pravosnažno presuđeni direktor Čistoće Šišić nastavio dobijati platu (3.300 KM), ali i ostvarivati druge privilegije, kao što su korištenje službenog vozila, goriva, besplatano korištenje telefona, reprezentacije, itd.
Indikativno je da je u promjeni odredbi članova 65 i 110 Statuta Čistoće – a što je osim NO zadatak i Skupštine, učestvovala i članica Skupštine Edina Mesić, koja je za protuuslugu nekoliko mjeseci poslije zaposlena u ovom preduzeću.
Zbog toga je u junu ove godine promijenjen i Pravilnik o sistematizaciji, dakle zbog nagrađivanja pojedinih članova NO i Skupštine preduzeća.
U vezi s tim bitno je znati da su u NO šefovi službi i poslovođe preduzeća Čistoća, dok su u Skupštini preduzeća obični građani i uposlenici Čistoće. Jedan od eklatantnih primjera nepotizma i sukoba interesa je činjenica da je šef Službe odvoza otpada Enes Bajrić, ujedno i član Nadzornog odbora, a njegov sin je na čelu Odbora za reviziju čistoće. Član NO je i Senad Dolić, koji je u preduzeću prvobitno bio uposlen kao vozač kamiona. Tako je KV radnik napredovao do poslovođe preduzeća, a sa istim kvalifikacijama i do člana NO.
Upravo je on jedan iz tima koji potvrđuje javne nabavke zbog kojih ovih dana u Krajini krim-inspektori Federalne uprave policije (FUP) ispituju i saslušavaju svjedoke u vezi poslovanja preduzeća.
POLICIJA NA NOGAMA
Kako saznajemo, inspektori FUP-a su utvrdili mnoge nepravilnosti zbog kojih Šišić, također, mora biti smijenjen, no naši izvori navode da Nadzorni odbor to ne smije uraditi jer je svaki član uvjetovan od strane direktora kroz zapošljavanje u firmi i napredovanje u status poslovođe, te kroz povećanje plata i stimulacije.
Prethodno je Ured za reviziju institucija u FBiH otkrio teške inkriminacije u preduzeću zbog koruptivnih radnji u procesu javnih nabavki i kreditnih ugovora, što je na kraju FUP dokumentovao i predao Tužilaštvu USK, koje je, potom, od JKP Čistoća zatražilo dostavljanje kompletne dokumentacije koja se odnosi na promjenu Statuta i javne nabavke.
Revizori su, uz ostalo, utvrdili da direktor Šišić za kreditni ugovor nije imao saglasnost NO te da je krivotvorio isprave koje je pustio u promet, a za šta je, podsjećamo, već suđeno nekim političarima u ovom kantonu.
Naši izvori u policiji navode da je JKP Ćistoća inače postalo bankomat za vladajuće u Cazinu, A-SDA, odnosno NES.
Jedan od primjera je poslovanje sa privatnom firmom Voće-Durić, u vlasništvu federalnog zastupnika Irfana Durića. Ova firma je godinama poslovala sa JKP Ćistoća, ali i Općinom Cazin, iako je Durić ranije bio dugogodišnji općinski vijećnik A-SDA (sada NES). Važno je naglasiti da je trenutni gradonačelnik Cazina Nermin Ogrešević ujedno i predsjednik Narodnog evropskog saveza (NES), čiji je, dakle, član i Irfan Durić koji ispred te stranke obavlja drugi mandat u Parlamentu FBiH u koji je ušao 2018. godine.
Tako je JKP Čistoća sklapala ugovore o javnim nabavkama na način da je supruga Irfana Durića, Ilda Durić, aplicirala ovjerenim izjavama da firma Voće Durić „nije u sukobu interesa“, iako izvod iz registra dokazuje suprotno – 50 postotni vlasnik firme je Irfan Durić, a 50 postotni Ilda Durić.
Šta se sve radilo najbolje ilustruje Žalba na odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača za nabavku goriva za JKP Čistoća, koju je uložila kompanije Hifa- Petrol d.o.o. Sarajevo.
Iz Žalbe se vidi, a što potvrđuju i naši izvori, da se u ovom preduzeću godinama gorivo nabavaljalo zlupotrebom dokumentacije odnosno javnih nabavki, kao i bez sklapanja ugovora. Tako je i danas jer se i dalje pogoduje firmi Braća Durić d.o.o. Cazin (čiji je rođak Irfan Durić), koja u svom vlasništvu ima benzinske pumpe.
U sve se prije dvadesetak dana uključio i MUP USK. Iz ove institucije smo saznali da su na adrese mnogobrojnih uposlenika JKP Čistoća poslali pozive za saslušanje.
Policijski inspektori trebaju da saslušaju Mirelu Ćoralić, šeficu Pravne službe, a koja je i članica Komisije za javne nabavke, Elvira Gabeljića, šefa Službe računovodstva i člana Komisije za javne nabavke, zatim Sulejmana Ćoralića, zaposlenika u Službi parkinga i člana Komisije za javne nabavke, Armina Velića, zaposelnika u Službi pravnih poslova, Sabinu Kurić, kao sekretarku preduzeća koja vodi zapisnike sa sjednica Skupštine i NO, Saida Selimovića, bivšeg člana Skupštine preduzeća, te predsjednika Nadzornog odbora Asima Jusića, člana NO Enesa Bajrića, inače šefa Službe odvoda otpada, takođe bivšu članicu NO Hazimu Šarić i mnoge druge.
Nije tajna da je direkror Šišić pod političkom zaštitom NES-a i gradonačelnika Nermina Ogreševića, koji je samo prije pet dana prilikom obilježavanja Dana grada Cazina, u svečanom govoru rekao:
„Nismo korumpirani, ne uzimamo mito, imamo velike planove.“
Na ove riječi iz prvog reda aplaudirao je i pravosnažno osuđeni Šišić.
————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Čitajte još:
POSLOVI ZA ECO GROUP: Bivša supruga Vice Zeljkovića drma tenderima
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba