DRŽAVNI UDAR UŽIVO: Ko će zaustaviti rušenje Bosne i Hercegovine?

Pitanje koje izaziva zebnju je kako će u praksi izgledati ako zakone o zabrani djelovanje SIPA-e i pravosuđa BiH na teritoriji RS-a MUP RS počne da primjenjuje? Nešto od toga, pod pretpostavkom istinitosti informacija, dešavalo se danas u Banjaluci gdje je, prema prvim informacijama, SIPA od MUP-a RS dobila nalog da napusti zgradu i prostorije „kako bi ih policija RS preuzela“, a prema drugim i kasnijim, da se to ipak nije dogodilo. Tako barem tvrdi direktor SIPA-e Darko Ćulum koji je, da podsjetimo, na tu poziciju došao uz Dodikovu podršku

Foto: Denis Kapetanović, Dejan Rakita/PIXSELL

Ko će i kojim sredstvima braniti ustavni poredak Bosne i Hercegovine, pitanje je koje se nameće nakon što je Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, potpisujući ukaz o stupanju na snagu secesionističkih zakona prešao rubikon.

Neustavni zakoni o zabrani rada Suda, Tužilaštva BiH, VSTV-a i SIPA-e na području bh. entiteta RS objavljeni su u Službenom glasniku RS. Time su stvorene i formalne pretpostavke za njihovu primjenu.

ŠTA SE DEŠAVALO U ZGRADI SIPA-e U BANJA LUCI

“Ovo jeste pokušaj državnog udara, on se dešava po nalogu predsjednika RS koji nije nadležan za sve poteze koje je povukao. I svako ko ga na tom putu podržava mogao je da bira između poštovanja zakona i naloga partijskog vođe“, upozorio je novinar Željko Raljić.

Pitanje koje izaziva zebnju je: Kako će u praksi izgledati ako navedene zakone, prije svega o zabrani djelovanje SIPA-e na teritoriji RS-a, MUP RS počne da primjenjuje?

Nešto od toga, pod pretpostavkom istinitosti informacija, dešavalo se danas, u Banjaluci, gdje je, prema prvim informacijama, SIPA od MUP-a RS dobila nalog da napusti zgradu i prostorije „kako bi ih policija RS preuzela“, a prema drugim i kasnijim, da se to ipak nije dogodilo. Tako barem tvrdi direktor SIPA-e Darko Ćulum koji je, da podsjetimo, na tu poziciju došao uz podršku Milorada Dodika.

Stay se danas dešavali ispred sjedišta SIPA-e u Banja Luci (Photo: Dejan Rakita/PIXSELL)

Igor Crnadak, šef poslaničkog Kluba PDP-a u Narodnoj skupštini RS koji je, valjda u posljednjem pokušaju pozivanja režima na razum, Vladi RS uputio zahtjev da povuče sporne zakone, kazao je da ne zna kako da komentariše „ovako brzopotezan razvoj događaja“.

Naime, sasvim neočekivano, klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS većinom glasova odlučio je da ne poseže za pokretanjem mehanizma zaštite vitalnog nacionalnog interesa na navedene zakone. Predsjednik Kluba Alija Tabaković saopštio je da su uvjereni da bi Ustavni sud RS odbio njihov zahtjev za utvrđivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda, odlučili da „skrate proceduru i otvore prostor za podnošenje apelacije Ustavno sudu BiH“.

Apelacija Ustavnom sudu BiH, iza koje stoje član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, predsjedvajući Zastupničkog doma PSBiH Denis Zvizdić i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH Kemal Ademović, je upućena. Od Ustavnog suda se očekuje, naveo je Zvizdić, da da institucionalni odgovor na neustavno zakonodavno djelovanje, te poručio da će mir u BiH biti sačuvan.

Neposredno nakon što je Dodik potpisao ukaz o stupanju na snagu ovih zakona, Crnadak je upozorio da je, prije svega Zakonom o zabrani djelovanja SIPE u RS, vlast ovog bh entiteta stvorila pravni okvir “da se dvije naoružane institucije suprotstave jednu drugoj“. Zapitao se Crnadak kako se osjećaju zaposlenici SIPA-e, kako da budu mirni, pa istakao „neka nam je bog na pomoći“.

Nadati se božjoj pomoći teško je, kao i, bar za sada, konkretnim koracima koje bi međunarodni zvaničnici mogli poduzeti kako bi se antiustavnoj politici režima RS stalo u kraj. Stoga iz misije Evropske unije u BiH, ambasadora država članica EU, ambasade SAD u BiH, stižu tek podrške suverenitetu BiH, osude i pozivi na odustajanje od ovakvog djelovanja, a političari se pozivaju na dijalog.

Istovremeno stigla je i poruka da se aktuelna politička kriza mora rješavati djelovanjem institucija u BiH.

NIKŠIĆ ŠAPUČUĆI ZAZIVA HAPŠENJE DODIKA

Visoki predstavnik Christian Schmidt, ako je suditi na temelju saopštenja OHR-a, u svoj mandat neće se miješati. Pa se postavlja pitanje, ako je to tako, čemu onda obavlja svoju funkciju, jer Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma njegova zadaća je da štiti Dayton, pa time i Ustav BiH.

Visor predstavnik Christian Schmidt; trenutno se ne namjerava baviti svojim poslom (Photo: Soeren Stache/DPA)

U tim i takvim okolnostima, strah po mir uvukao se u veliki broj građana, i to ne samo u RS, prije svega u povratničkim zajednicama gdje žive Bošnjaci, nego i u cijeloj BiH.

Evidentno je da političari u Federaciji BiH ostaju uglavnom uzdržani od retorike koja bi dodatno podigla tenzije u BiH i povlače poteze koji su u skladu a zakonom. Ipak, kako Dodik iz dana u dan svojim izjavama bode prst u oko svima koji ne dijele njegove političke stavove, suzdržati se je sve teže.

 „Koliko god se trudio zagovarati zdrav razum, hladnu glavu i suzdržati se od teških riječi, postupci Milorada Dodika to jednostavno ne dopuštaju. Nadao sam se da će kod njega prevladati razum i da neće krenuti u ovu opasnu avanturu i povesti zemlju u neizvjesnost. Nikada nikome ne priželjkujem zlo, ali Milorad Dodik odlučio je očito krenuti na put bez povratka i kandidovati se da zbog pokušaja državnog udara kao organizator i podstrekač protivustavnog djelovanja i ugrožavanja mira bude uklonjen sa političke scene, a na kraju osuđen i lišen slobode“, naveo je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.

Istakao je da „ovo nije vrijeme za relativiziranje ili ublažavanje okolnosti u kojim se nalazimo“.

„Vrijeme je za hitno djelovanje, vrijeme je da Bosna i Hercegovina pokaže snagu institucija, a da međunarodna zajednica bezrezervno stane iza snaga koje se opiru novom scenariju straha, podjela, sukoba u Bosni i Hercegovini. Rušitelji ustavnog poretka moraju pod hitno biti osujećeni u daljem pohodu i neustavnom, antidejtonskom djelovanju u najozbiljinem ugrožavanju mira od agresije. Pravosuđe mora reagovati odmah, kao i međunarodne snage za očuvanje mira“ istakao je Nikšić.

Tužilaštvo BiH uputilo je predsjedniku RS Miloradu Dodiku, premijeru Radovanu Viškoviću i predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću poziv na saslušanje u svojstvu osumnjičenih, u skladu sa članom 156 KZ BiH.

A u navedemo članu KZ BiH se kaže: “Ko upotrebom sile ili prijetnjom upotrebe sile, ili na neki drugi protivpravan način pokuša da promijeni ustavni poredak Bosne i Hercegovine ili da svrgne njene najviše institucije, kaznit će se kaznom zatvora najmanje pet godina”.

Dodik je saopštio da se pozivu državnog Tužilaštva neće odazvati, jer RS više ne priznaje njegovu nadležnost, te da je samo postupao “u skladu sa Ustavom i zakonima RS”. Stoga je pitanje ko će naredbu Tužilaštva o eventualnom njegovom privođenju sprovesti u djelo, odnosno, hoće li Tužilašptvo BiH odmah nakon toga raspisati potjernicu za Dodikom.

NOVA I NOVA KRIVIČNA DJELA PROTIV DRŽAVE

Da Milorad Dodik nema namjeru stati i da u tome ima bezrezervnu podršku srbijanske vlasti,demonstrirano je tokom novog susreta s Aleksandrom Vučićem. Na temelju izjava i Dodika i Vučića, javnost je tako ponovo svjedočila gruboj zamjeni teza, po kojoj RS ima pravo da provodi aktivnosti koje bi rezultirale vraćanju na temeljne ustavne odredbe utvrđene u Daytonu.

Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, glavni destabilizatori zapadnog Balkana (Photo: F.S./ATAImages)

Politički analitičar Mladen Bubonjić kaže da je pitanje “kakav epilog očekuje” pitanje za milion dolara.

„Ne znam ko bi se usudio da predviđa šta se može desiti u naredna dva dana, a ne sedam, mjesec. Toliko je kontradiktornih informacija da je zaista teško predvidjeti“, naveo je Bubonjić.

Direktor SIPA-e Darko Ćulum odbio je da saopšti svoje naredne korake, što mu Bubonjić zamjera. To, dodaje, otvara i pitanje da li po dubini Dodik ima istu podršku kakvu mu daju čelni ljudi institucija oko njega. Odnosno, da li bi bili spremni na radikalne obračune sa SIPA-om, a u cilju zaštite Dodikovih interesa.

U međuvremenu, MUP RS poslao je dopis uredima SIPA-e u Banjaluci i Istočnom Sarajevu u kojem navodi dase prema “zvaničnom zakonu u RS” zabranjuje rad uposlenicima SIPA-e na teritoriji ovog entiteta. Dio zaposlenih u Banjaluci napustio je radna mjesta. Direktor SIPA-e Darko Ćulum rekao je da je na radnom mjestu i da je za njega danas „običan radni dan“.

„Teško je generalizovati stvari. Jer uvijek moramo voditi računa da ima i onih koji su spremni život dati za Dodika“, upozorio je Bubonjić. Dodao je da u ovom trenutku ima „toliko špekulacija u javnosti o razvoju događaja da je nezahvalno davati bilo kakve prognoze“.

Kolega Raljić poručuje da su institucije BiH te koje trebaju poduzeti korake kako bi se politička kriza riješila.

„Očito je da je Milorad Dodik ponovio krivično djelo. Iako je izrečena prvostepena presuda, on je osuđenik. Tužilaštvo BiH radi na formiranju novih predmeta i jedino što Milorad Dodik može da radi jeste da se zabarikidira u Bakincima, a svi ostali će biti izloženi sudskom progonu. Jer oni su svjesno učestvovali u kršenju zakona“, poručio je Raljić.

Upozorio je na ono što upozorava i opozicija u RS – da sve „što Dodik radi ne radi u ime RS nego da bi sačuvao sebe i svoj kapital“.

DODIK UZ PODRŠKU MOSKVE ŽELI DA ISPROVOCIRA SUKOBE

Dodikova secesionistička politika, pod krinkom potrebe vraćanja na izvorne temelje Ustava BiH, dobila je snažnu podršku Moskve. Stoga su na zahtjev Ruske Federacije, u Vijeću sigurnosti UN-a, održane zatvorene neformalne konsultacije, na kojem se razgovaralo o situaciji u BiH. Rusija je tražila sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a, a prema riječima ambasadora BiH u UN-u Zlatka Lagumdžije,osnovni cilj bio je ukidanje OHR-a.

Plan nije uspio te je na održanim neformalnim konsultacijama podržan rad OHR-a. Zemlje članice nisu izašle sa zajedničkim zaključkom ili saopštenjem.

Predstavnik Rusije kritikovao je OHR rekavši da nema legitimitet, da institucija s takvim ovlastima liči na kolonijalni sistem. Predstavnici Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva su odbili da to bude fokus konsultacija ističući da je tema djelovanje predsjednika RS-a Milorada Dodika. SAD su još jednom potvrdile posvećenost Dejtonskom mirovnom sporazumu te izrazili podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine. Osim toga, podržali su pravosudne institucije BiH, ali i korištenje bonskih ovlasti.

Ambasada SAD-a u Sarajevu prenijela jasne stavove State Depratmenta

Vlast RS evidentno se ne obazire na sva upozorenja. I nastavlja sa akcijama koje dodatno podrivaju temelje ne samo BiH, nego i RS-a. Stoga je slijedeći potez koji najavljuju – donošenje novog ustava RS.

Nakon konsultativnog sastanka lidera parlamentarnih stranaka RS koje je održao Nenad Stevandić, akoje je osim PDP-ovog Draška Stanivukovića opozicija bojkotovala – nije bilo konkretnih informacija kako bi se taj proces trebao odvijati. Prema dostupnim informacijama, nakana je vlasti da se izbjegne klasična parlamentarna procedura.

Time bi o odlučivanju donošenja novog ustava bilo isključeno Vijeće naroda čije se ukidanje novim ustavom i zagovara. Desi li se to, bio bi to i kraj mehanizma zaštite vitalnih nacionalnih interesa i barem formalne jednakopravnosti konstitutivnih naroda i Ostalih u RS.

I nakon svega navedenog, ostaje pitanje – koji su slijedeći koraci koje će režim RS povući u cilju rušenja BiH, i kako će im biti odgovoreno?

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

Čitajte još: 

DOK SELO GORI BABA SE ČEŠLJA: Konaković u MVP interno preuzeo „eksperta“ iz Vlade RS pa ga za manje od mjesec uhljebljuje u Vašington

TAJNA ULICE DEREBENT: Porodica Borić zbog prevare i prenamjene statusa stana u kojem žive od 1946. tužila Općinu i majku Slavena Kovačevića

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE

Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.

———————————————————————————————————————————————————————————————————————

PODRŽITE NAS – jer mi istražujemo za vas!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Gordana KATANA

Gordana Katana je bosanskohercegovačka novinarka i građanska aktivistica. Tokom karijere izvještavala za više bh. i inostranih medija: Oslobođenje, BHT, BIRN, VOA, RFERL, IWPR, Anadolu Agency, Reuters, Inforadar.

Gordana KATANA

Gordana Katana je bosanskohercegovačka novinarka i građanska aktivistica. Tokom karijere izvještavala za više bh. i inostranih medija: Oslobođenje, BHT, BIRN, VOA, RFERL, IWPR, Anadolu Agency, Reuters, Inforadar.