MILIONI ZA POSLOVNE PROSTORE: Kako je Služba za poslove sa strancima “crtala” konkurse za stranačke veze i lokalne moćnike

“Najveći je problem što je to Laketa (Žarko Laketa, direktor Službe za poslove sa strancima, op.a.) toliko detaljno nacrtao konkurs da je rekao da novi proctor mora biti udaljen 500 metara od postojeće kancelarije, 800 od policije, 1.100 metara od suda, da ima 320 kvadrata, jednu prostoriju, dva toaleta po 20 kvadrata, prilaz toaletu 14 kvadrata, jednu prostoriju od 12 kvadrata… Dakle, niko ne može tu da konkuriše nego onaj s kim je to ranije dogovoreno”, kaže Nebojša Vukanović

Foto: Fuad Fočo, Valter arhiva

U Službi za poslove sa strancima počastili su se u posljednjih nekoliko mjeseci s više novih prostorijaza terenske kancelarije širom Bosne i Hercegovine, za šta je Savjet ministara odobrio oko osam miliona maraka.

Saznajemo da je Savjet ministara ova sredstva odobrio na insistiranje ministra Staše Košarca, no zašto je baš Košarac insistirao na ovih osam miliona – nije zvanično poznato.

Iz Savjeta ministara nisu odgovorili na pitanja Valtera, dok Staša Košarac nije odgovarao na telefonske pozive. Nikakav odgovor na poslana pitanja nije stigao ni iz kabineta Staše Košarca.

KONKURISATI MOŽE SAMO JEDAN – RANIJE DOGOVORENI

Manje je u čitavoj priči sporno to što je Služba za poslove sa strancima uopšte kupovala poslovne prostore u više gradova u zemlji od toga na koji način su realizovane javne nabavka, odnosno koliko je plaćan kvadrat poslovnog prostora.

U Trebinju je tako Služba kupila poslovni prostor od 250 kvadrata, koji je plaćen nešto manje od dva miliona KM bez PDV-a. U tereneskoj kancelariji u Trebinju stalno su zaposlena četiri radnika. Tako je prostom računicom jasno da je kvadrat poslovnog prostora plaćen oko 7.000 maraka, ili oko pola miliona maraka po zaposlenom radniku.

Novi poslovni prostor u Trebinju

Doduše, dio kvadrata odlazi na prostoriju u kojoj treba da budu smješteni migranti i čak od kvadrature i cijene je problematičnije to na koji način je “nacrtan” konkurs za kupovinu prostora u Trebinju.

“Najveći je problem što je to Laketa (Žarko Laketa, direktor Službe za poslove sa strancima, op.a.) toliko detaljno napravio i nacrtao konkurs da je rekao da mora novi prostor biti udaljen 500 metara od postojeće kancelarije, 800 metara od stanice policije, ili 1.100 metara od suda. Onda kaže treba mi prostor od 320 kvadrata, ima jednu prostoriju, dva toaleta po 20 kvadrata, prilaz toaletu 14 kvadrata, jednu prostoriju od 12 kvadrata, nacrtao je prostor i daljinom i površinom. Dakle, niko ne može tu da konkuriše nego onaj s kim je to ranije dogovoreno”, kaže poslanik Liste za pravdu i red u Narodnoj skupštini Republike Srpske i kandidat za minister sigurnosti BiH Nebojša Vukanović.

U javnom pozivu za kupovinu poslovnog prostora za smještaj terenske jedinice Službe za poslove sa strancima u Trebinju taksativno je navedeno da su minimalni tehnički uslovi koje treba da zadovoljava poslovni prostor površina od 240 do 280 kvadrata, da prostor bude potpuno uređen nov ili renoviran, da se nalazi u radijusu od 500 metara od pravosudnog kompleksa u Trebinju, uz navedene tačne kvadrature svih prostorija, uz određena odstupanja.

Foto: Karaskteristike u javnom pozivu doslovno nacrtane za favoriziranog ponuđača

Vukanović navodi kako je u Trebinju na zahtjeve iz javnog poziva mogao da odgovori samo jedan ponuđač, Bane Pidžula, vlasnik Herc gradnje koja je, između ostalog, gradila novu trebinjsku bolnicu. On navodi kako njih dvojica imaju privatno dobre odnose a da je sve “podebljano i političkim vezama sa vladajućim SNSD-om”.

Vukanović je, inače, prošle godine objavio kako je Žarko Laketa kćerki kupio novi automobil za 180.000 maraka dok je suprugu, odbornicu SNSD-a u Nevesinju, počastio s nešto jeftinijim terencem.

Vukanović: Poslovni prostor u Trebinju koštao 7.000 maraka po kvadratu, pa bi pomislio čovjek da je prije kupovano na Menhetnu nego u Trebinju, da smo skuplji od Dubrovnika i Straduna (Foto: Dejan Rakita/PIXSELL)

“Prosto je nevjerovatno da se u vrijeme kada BiH nije u stanju da plati dug od vijadukta i kad ima problema da se servisiraju tekuće obaveze bacaju milioni za smještaj terenskih kancelarija Službe za poslove sa strancima koje imaju jednog pa do tri ili četiri zaposlena radnika, a daje se gotovo dva miliona maraka za jedan poslovni prostor. Tako je poslovni prostor u Trebinju koštao 7.000 maraka po kvadratu, pa bi pomislio čovjek da je prije kupovano na Menhetnu nego u Trebinju, da smo skuplji od Dubrovnika i Straduna. To je nevjerovatno. A te cifre su u najmanju ruku udvostručene u odnosu na realnu cijenu. Plus, šta će vam deset parking mjesta koje ste kupili u Ljubuškom, a imate jednog radnika? Više nego očigledna korupcija, ali nažalost sistem i pravosuđe ne funkcionišu. On je eksponent vlasti i očito misli da može nekažnjeno raditi šta hoće i da nikada neće odgovarati”, kaže Nebojša Vukanović. 

PRIČA IZ TREBINJA PONOVILA SE U LJUBUŠKOM, ZENICI…

U Ljubuškom je Služba za poslove sa strancima kupila poslovni prostor od 310 kvadrata. Plaćen je nešto manje od dva miliona maraka, više od 6.000 maraka po kvadratu.

Javnim pozivom su, kao i u slučaju Trebinja, predviđeni minimalni uslovi koje poslovni prostor treba da zadovoljava. Tražen je prostor između 300 i 320 kvadrata, potpuno nov ili renoviran, da se nalazi u radijusu od 1,8 km od policijske stanice, da ima parking prostor veličine od 150 do 220 kvadrata.

Foto: Faksimil javnog poziva za kupovinu poslovnog prostora za Službu u Ljubuškom

Raspisan je javni poziv i za kupovinu poslovnog prostora u Zenici. Služba traži prostor sličan onima u Trebinju i Ljubuškom, ponovo od oko 300 kvadrata. U slučaju Zenice je naveden i uslov da prostor mora biti udaljen od magistralnog puta najmanje 1.000 metara.

Foto: Identičan obrazac korišten i za Zenicu..

Iz Službe za poslove sa strancima nisu odgovorili na pitanja Valtera u vezi sa kupovinom poslovnih prostora. Iz Laketinog kabineta su nam u kratkom telefonskom razgovoru rekli da je “lice zaduženo za komunikaciju sa medijima na službenom putu, a da je na službenom putu i direktor Službe Žarko Laketa”.

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Jasmin Emrić (Narodni evropski savez) kaže da u čitavoj priči oko nabavke prostora za potrebe terenskih kancelarija Službe za poslove sa strancima definitivno ima posla za pravosuđe.

Emrić: U ovim nabavkama imas posla za pravosuđe (Photo: Armin Durgut/PIXSELL)

“Očigledno je da postupke nabavke poslovnih prostora za institicije Bosne i Hercegovine direktori tih institucija koriste kao mogućnost i priliku dobre zarade, te se ‘ugrađuju’ u te postupke putem tenderske dokumentacije koju prilagođavaju u dogovoru sa vlasnicima novoizgrađenih objekata, ili prodavcima koji su bliski njima, njihovim strankama ili stranačkim šefovima. To je korupcija i kriminal koji postaje naša svakodnevnica i praksa koja se ponavlja jer izostaje reakcija Tužilaštva u svim takvim koruptivnim radnjama”, navodi Emrić.

On naglašava i kako je jasno da izostanak jake države i slobodnog i nezavisnog pravosuđa pojedinci koriste na sve načine.

“Da ima više pravne države i nezavisnog pravosuđa, korumpirani rukovodioci bi odgovarali za svoja nedjela, ali  kako nema pravosudnih istraga, krivičnih postupaka i sankcija, oni su i dalje ohrabreni da nastave protuzakonito bogaćenje u ‘sumnjivim’ javnim nabavkama, koristeći svaku priliku da uzmu što se može dok su na funkciji. Zbog toga im je vlast i funkcija tako slatka”, kaže Emrić.

KORUPTIVNI MODEL PONAŠANJA

Ovaj poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine navodi da konkretnim slučajem treba da se pozabavi i parlamentarna Komisija za borbu protiv korupcije.

Predsjedavajući te državne komisije Branislav Borenović (PDP) kaže da slučaj “kupovine terenskih kancelarija za potrebe Službe za poslove sa strancima” u ničemu ne odstupa od istih ili sličnih slučajeva sumnjivih javnih nabavki u BiH.

“Klasičan koruptivan model ponašanja vladajuće elite, javni poziv sa uslovima prilagođenim već poznatim ponuđačima, praksa koja se primjenjuje bez bilo kakvog straha od pravosudne reakcije. A upravo bi pravosuđe trebalo da posebno vodi računa o ovakvim pogodovanim milionskim javnim nabavkama”, poručuje Borenović.

Borenović: Ovo je klasičan koruptivni model ponašanja vladajuće elite (Photo: Dejan Rakita/Pixsell)

Kupovina poslovnih prostora za potrebe državnih institucija u posljednjih nekoliko godina redovna je praksa. I dalje je najpoznatiji i najskuplji primjer kupovina poslovnog prostora u pokušaju od strane Uprave za indirektno oporezivanje, o čemu je i Valter napisao više priča. Ta državna institucija godinama pokušava da kupi prostorije u zgradi Grand Trade u Banjaluci, u vlasništvu kuma Milorada Dodika, Mile Radišića.

Ta kupovina će građane Bosne i Hercegovine koštati stotinjak miliona maraka. Svemu je prethodio davno raspisan javni poziv sa sličnim minimalnim uslovima kao u slučajevima kupovine poslovnih prostora za potrebe Službe za poslove sa strancima. Napisan tako kao da je nacrtan za određenog ponuđača.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Pročitajte još: 

BURNO U MVP-u: Savjetnik u bh. ambasadi u Vašingtonu osumnjičen u aferi „Vidikovac“, tužilaštvo urgentno traži njegov povratak

TUŽILAŠTVO KS OTVORILO ISTRAGU: Fudbalski sudija Deljković “bio na poslu” i primao platu dok je išao na seminare

—————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Preuzimanje tekstova Valtera je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora te postavljanje linka ka izvornom tekstu na http://www.valterportal.ba

—————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CERTIFIKAT JOURNALISM TRUST INITIATIVE

Valterportal je nosilac certifikata Inicijative novinarskog povjerenja (Journalism Trust Initiative/JTI), koja definira poštivanje i primjenu etičkih standarda i međunarodnih standarda pouzdanosti. JTI je mehanizam pouzdanosti zasnovan na ISO standardu koji je na inicijativu Reportera bez granica (RSF) razvio panel od 130 međunarodnih stručnjaka pod okriljem Evropskog odbora za standardizaciju (CEN). Nezavisna revizorska kuća Deloitte je certificirala Valterportal prema programu JTI i CWA 17493:2019.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————–

PODRŽITE NAS – jer mi istražujemo za vas!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Autor

Vladimir KOVAČEVIĆ

Vladimir Kovačević je dugogodišnji banjalučki novinar. U dvadesetogodišnjoj novinarskoj karijeri radio je kao TV reporter i online novinar na više portala. Živi i radi u Banjaluci.

Vladimir KOVAČEVIĆ

Vladimir Kovačević je dugogodišnji banjalučki novinar. U dvadesetogodišnjoj novinarskoj karijeri radio je kao TV reporter i online novinar na više portala. Živi i radi u Banjaluci.